Barkod okuyucular, çok eski zamanlardan beri kullanılan fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok büyük yeniliklere sahip olan bir teknolojidir. Barkod, belirli aralıklarla oluşturulmuş çizgilerden ve sayılardan oluşan verinin otomatik olarak hatasız bir şekilde başka bir ortama aktarılmasını sağlar. Barkod sistemi ile ürünler barkod okuyucuya tutulduğunda ürün fiyat girdisi otomatik bir şekilde ekrana yansır. Bu sistem ile yüzlerce ürünü kısa sürede kasadan geçirme olanağınız olur.

Barkod okuyucu teknolojisi, hem satıcı hem de müşteriler için birbirinden farklı faydaları da beraberinde getirir. Satıcı için fiyat ezberleme, hesap makinesi ile hesap yapma gibi zorlukları ortadan kaldırdığı gibi hata oranını da sıfıra indirir. İşletmelerde kasiyerlerin hata yapma oranı düştüğü gibi aynı zamanda çok daha hızlı bir şekilde hizmet verebilmelerini sağlar. Özellikle de sahada işlem yapan saha satış personelleri için barkod okuyucu teknolojisi hem hız kazandırırken hem de işlemlerdeki hata payını minimuma indirir.

Bir işletmede kullanılan barkod okuyucu, işlemlerin kolay ve kolay öğrenilebilmesine olanak tanır. Özellikle de çok ürünlü bir market ya da bu gibi iş yerlerinde, çalışanların bu ürünleri ezberlemesi mümkün değildir. Kasiyer değişse bile yeni gelen personel işe hemen adapte olup çalışmaya devam eder. Bu durum işletmelere iş kaybını önleme ve ürün takibini en iyi şekilde yapabilme şansı sunar. Ayrıca barkod sistemi, toptan ve perakende satış yapan firmalar için hata oranını düşüren ve hızlı işlem yapılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Stok takibinde de gelir ve giderin hesaplanması, ürün takibinin yapılması ve kâr zarar hesabı açısından birbirinden farklı avantajları sunar.

Barkodlu satış sisteminin kullanımı, teknolojik dijital bir ürün olan barkod okuyucular ile yapılır. Kullanımı oldukça kolay ve pratik yapılabilir. Ürünlerin fiyatlandırılmasından envanter takibi yapılmasına kadar son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan barkodlu satış sistemleri, işletmelerin satış ve işletme yönetimi konusunda hız kazanmalarına olanak tanır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık barkod okuyucular büyük ve ağır donanımlar yerine çok daha pratik cihazlar ile gerçekleştirilmektedir.

Projelerimiz Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin