Depo Yönetim Sistemi Nedir? Neden Önemlidir?

Ürün yelpazesi geniş olan firmalarda, bir ürünün depoya girip sevk edilene kadarki geçen sürenin kontrol altında tutulması düşünüldüğünden de karmaşıktır. Hata yapma ihtimalini kabul etmeyen konulardan bir olan depo yönetimi için, kaliteli ve sorunsuz çalışan bir depo yönetim sistemi kullanılması önerilmektedir. Bu sistemler aracılığı ile işlemler çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Depo yönetim sistemleri, firmanın sahip olduğu bir depoya gelen ürünlerin kabul edilmesi, depo içerisindeki hareketleri ve ürünün sevk edilmesi gibi tüm işlemlerin tanıma teknolojileri aracılığı ile kaydedilmesini, raporlanmasını, takip edilmesini ve tüm verilerin etkin bir şekilde yönetilmesini sağlayan sistemlerdir.

Kullanılan ERP programı ile tam entegre olan el terminalleri aracılığı ile stok bilgisi, depo bilgisi ve bu gibi ihtiyaç duyulan tüm bilgiler anlık olarak okunabilmektedir. Bu özelliği sayesinde kritik bilgilerin doğruluğu koruma altına alınabilmektedir. Depoya yeni bir ürün girmesi durumunda barkod okuyucular kullanılan ürün ile ilgili tüm bilgiler yine kullanılan ERP programına hızlı ve kolay bir şekilde aktarılabilmektedir.

Depo Yönetim Sistemi Kullanmanın Avantajları

 • Mal kabul ya da mal kabul iade işlemlerinin takibi yapabilirsiniz.
 • Envanterlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde sayabilir, takip edebilirsiniz.
 • El terminalleri sayesinde zaman kaybetmeden gerekli tüm işlemleri yapabilirsiniz.
 • Hata payı neredeyse sıfır olacak şekilde sevkiyatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Depo içerisinde gerçekleşen tüm hareketleri hızlı ve güvenilir bir şekilde kayıt altına alabilirsiniz.
 • İş gücünden tasarruf ederek verimliliğinizi arttırabilirsiniz.
 • Yapılan işlemlere yönelik şeffaf belgeler hazırlayabilir, hızlı bir şekilde raporlayabilirsiniz.

Depo Yönetim Sistemi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her firma farklı amaçlar ve farklı fiziksel yapılar üzerine kurulmaktadır. Bu sebeple de farklı firmalara hitap eden, firmalarını ihtiyaçlarını karşılayan çeşitli depo yönetim sistemleri bulunmaktadır. İşletmenize hitap eden depo yönetim sistemini tercih ederken dikkat etmeniz gereken hususlar ise şu şekildedir;

 • İşletmenizin fonksiyonlarına uygun, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve işletmenizin faaliyetlerine artı yönde ivme kazandıracak bir depo yönetim sistemi tercih etmelisiniz.
 • Eğer işletmenize ait deponuz çok büyük boyutlara sahipse, çok daha ayrıntılı ve işlevsel bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. Özellikle büyük depolarda depo içi seyahat maliyetleri daha yüksek olurken aynı zamanda incelemeler de çok daha detaylı olacaktır. Bu nedenle depo yönetim sistemi seçerken, bu sistemin firmanıza etkin potansiyel çözümleri sağlayabileceğinden emin olmalısınız.
 • Bazı ürünlerde etiket ya da barkod olmaması, hem deponuzdaki akışın hem de sonraki satış sürecinin aksamasına sebep olabilir. Tercih edeceğiniz sistemin içerisinde etiketleme ve barkodlama gibi özelliklerine olmasına dikkat edin.
 • Depo yönetim sistemi satın alırken, sistem sahibi firma ile dilediğiniz an iletişime geçebileceğinizden emin olun. Böylelikle herhangi bir sorun yaşamanız durumunda, satıcı firma ile anında iletişime geçerek işlerinizde en ufak bir aksama problemi bile yaşamamış olursunuz.

Projelerimiz Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin